Cum. Eyl 20th, 2019

BenimleYaz.com

İçerik Platformu

YKS Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

5 min read
yks-tercih-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Hepinize merhaba. Benimleyaz.com ekibi olarak siz değerli okurlarımız için YKS tercihleri nasıl yapılır? YKS tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli? sorularına cevap aradık ve sizler için derledik.

Tercih sürecinde üniversite adayları, YKS ‘de elde ettikleri başarı çerçevesinde seçim yapacaklar. Bu seçimi yaparken de ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu tüm adaylar için yol gösterici önemli bir rehber olacaktır. Bilhassa bölümlere giren en son adayın taban puanı, başarı sırası kontenjanları bu yılki tercihlerin belirlenmesinde büyük önem taşıyacaktır.

En çok tercih edilen üniversitelerin ve bölümlerin kontenjanları doğal olarak sınırlıyken özellikle başarı sırası ortalarda olan öğrenciler ister istemez karamsarlığa kapılıyor. Oysa hepimiz biliyoruz ki yükseköğretim önemli ama esas belirleyici süreç mezuniyet döneminde, akademik altyapınızı iş yaşamınızda ne kadar kullanabildiğinizden geçiyor. Elbette öğrenim görecekleri üniversitenin öğrenciye sağlayacağı koşullar önemli ancak belirleyici olan, adayların kendilerini geliştirmek adına harcayacakları çabadır. İş yaşamına erken başlamak, yabancı dil öğrenmek, geliştirici sosyal kulüp faaliyetlerine katılmak gençlerin üniversite sonrası uyum sürecini hızlandıracak unsur olacaktır.

Tercih öncesinde ön hazırlık gerekir

Şu anda vakıf üniversiteleri de dâhil Türkiye’de 130’dan fazla üniversite var. Tercihinize yerleştikten sonra değiştirmeniz mümkün olmayacağından dikkatli bir tercih yapmalı, seçebileceğiniz illerdeki üniversiteleri araştırmalısınız. Üniversitetercihiniz özellikle iş yaşamınızdaki ilk senelerde size fazlasıyla gerekli olacak. Hangi üniversiteden mezun olduğunuz işveren tarafından önemle değerlendirilecek. Sonraki yıllarda o ana kadarki iş performansınız ve başarılarınız da buna eklenerek devam edecek.

Bölümler ve üniversiteler hakkında neler biliyorsunuz?

Tercihleri sıralamadan önce hedeflediğiniz meslekler ve üniversiteler hakkında bilgilere ulaşmanız gerekir. Bu konuda elinizdeki yazılı kaynaklardan, üniversitelerin eğitim kurumlarına gönderdikleri tanıtım formlarından ve internetten yararlanabileceğiniz gibi, eğitim almak istediğiniz üniversitede okuyan birkaç öğrenciyle, o bölümden mezun olanlarla görüşüp bilgi sahibi olabilirsiniz.

• Barınma ve burs imkânı sağlanabiliyor mu?

• Bu bölümü bitirdiğinizde ne ölçüde iş imkânı var?

• Bu dersler hoşlanacağınız nitelikte mi?

• Teorik eğitimle iş hayatındaki pratiği birleştirebilmiş mi? Mezunlarına iş imkânı sağlamada ne derece etkili?

• Okumayı düşündüğünüz üniversitenin fiziksel şartları ve sosyal ortamı nasıl?

• Okurken görülecek dersler nelerdir?

Bütün bu soruların cevabını öğrenmeye çalışıp ondan sonra tercihlerinizi şekillendirmeniz gerekir.

İstemediğiniz bölümleri tercih listenize eklemeyin!

Tercih sürecinde karşılaşılan başlıca hatalardan en önemlisi de sadece puana bakarak tercihlerin yapılmasıdır. Bu durumda aday ÖSYM ‘ce yerleştirilen programa kayıt yaptırsın yaptırmasın bir sonraki yıl başarı puanı yarı yarıya düşmektedir. Tercih sürecinin hatasız bir biçimde atlatılabilinmesi için öncelikle konunun bilir kişisi bir rehber öğretmenden destek alınmalıdır. Bu aşamada yapacağınız en büyük hata, neresi olursa olsun yerleşeyim, düşüncesiyle hareket etmek olacaktır.

Tercih aralığını geniş tutmalısınız!

Adaylar yeni sınav sisteminde ilk tercihlerini bu yıl yapacaklar. Adayların yaşam biçimleri tercihlerle şekillenecek. Adaylara 24 tercih hakkı veriliyor. Bu haklar kullanılırken sadece tek bir üniversite ya da tek bir bölüm tercih etmemelidir. Bu şekilde davranmak çok riskli olur. Tercihlerinizi daha geniş yelpazede düşünmelisiniz.

Tercihte üniversite mi şehir mi önemlidir?

Tercihler döneminde birçok adayın, yaşadığı ildeki üniversiteleri seçme eğilimi var. Ama öğrencinin kapasitesi ve yeteneği daha kaliteli bir üniversiteyi kazanmaya elverişli olabiliyor. Ailesiyle beraber olma düşüncesi, öğrenciyi bu seçiminden alıkoyuyor. Böyle durumlarda öğrenci, aile ve rehber öğretmenin ortak bir anlayışla karar vermeleri ve tercihlerde bulunmaları daha yararlı olacaktır. Bazı meslekler vardır ki, mezun olunan üniversitenin ismi, iş yaşamına geçildiğinde bir referans oluşturur. Bu yüzden öğrencinin, bulunduğu ilde okuma fikri, eğer çok özel bir neden yoksa olmazsa olmaz bir amaç haline gelmemeli.

Karar aşamasında ailenin desteği çok önemli!

Üniversite tercihleri adaylar için olduğu derecede aileleri için de son derece önemli bir süreçtir. Zira çocuklarıyla aynı fikirde olmayan ebeveynler için bu aşama adeta bir sınav niteliği taşıyacak.

Puanınızın ne anlama geldiğini öğrenmelisiniz!

Üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklandıktan sonra her yetişkin, öğrencilere kaç puan aldıkları sorusunu sorar. Bu soru karşısında bu yıl verilecek cevabı yorumlayamayacaklardır. Yorumlayanlar da eğer işin uzmanı değilse, yanlış yorumlama ihtimalini göz ardı etmemelidirler. Bu gerçekten hareketle adaylar öncelikle puanlarının ne anlama geldiğini bilmek durumundadırlar. Puan ve sıralama puan türlerine göre değerlendirilmelidir. Bu anlamda çok dikkatli incelemeler yapılmalıdır.

Puan dönüştürme ve karşılaştırmalar sonrasında bu puanla nereye kapağı atarım sorusuna cevap aranmaya başlanacaktır. Bu verileri yorumlayabilmek için konu ile ilgili yakından verileri incelemek gerekir.

YKS tercihinde nelere dikkat edilmeli?

Tercih sürecinde ilk tercihler genelde realite olan tercihleri oluşturur. İlk birkaç tercihin puanı sahip olunan puanın üstlerinde olabilir. Fakat bu tercihlerin sayısı birkaç taneyi geçmemelidir. Bu tercihlerden sonra ideal tercih sıralaması yapılmalıdır. Bu sıralama belirlenirken öncelikle tercih sırası göz önünde bulundurulmalıdır.

Bölümün alan içi veya alan dışı olması, bölümün özellikleri, kontenjan sayıları dikkat edilecek hususlardandır. Kazanılsa bile kayıt olmayı düşünülmeyen programlara tercih listesinde yer verilmemelidir.

Nasıl tercih yapılmamalı?

Yalnız puana bakılarak tercih yapılmaz.
Yalnız sıralamaya bakılarak tercih yapılmaz.
Yalnız arkadaş için tercih yapılmaz.
Yalnız mesleğin saygınlığından dolayı tercih yapılmaz.
Yalnız üniversite adı için tercih yapılmaz.
Yalnız bölüm adı için tercih yapılmaz.
Yalnız şehir için tercih yapılmaz.
Yalnız yabancı dille eğitim yaptığı için tercih yapılmaz.
Yalnız açıkta kalmamak için tercih yapılmaz.
Puanları mukayese edin.
Tercih robotu kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =