Per. Ağu 22nd, 2019

BenimleYaz.com

İçerik Platformu

Etkili Ders Çalışma Teknikleri ve Taktikleri

6 min read
ders-calisma-taktikleri

ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ ve TAKTİKLERİ

ders-calisma-yontemleri

Etkili bir şekilde çalışmak bir şans meselesi değildir. Eğitimciler ve psikologlar yıllardır ders çalışma yöntemlerini araştırmışlardır. En iyi çalışmaların bazıları en iyi üniversitelerden geliyor: Stanford, Indiana ve Chicago, öğrenci gruplarıyla yapılan kesin deneylerin en etkili çalışma yöntemlerine ışık tuttuğunu gösteriyor. Bu yöntemleri takip eden öğrenciler daha kolay öğrenirler, daha uzun süre materyalleri korurlar ve çalışma sürelerini kendileri belirlerler. Araştırmacıların on çalışma metodu, çalışmanın şu şekilde olması gerektiğini göstermektedir:

1. Bir çalışma takvimi yapmak ve uygulamak

Beslenme ve uyku için yaptığınız gibi, her günün belirli saatlerini bir kenara koyun. Aynı programı sadakatle günden güne tutun. Çalışmak için gereken süre, konuyla ilgili becerilere dayalı olarak her bireye göre değişecektir. Sınıfta her saat için ortalama iki saatlik çalışma önerilmektedir. Derse gitmek sadece başlangıçtır; gerçek iş daha sonra başlıyor!

ders-calisma-teknikleri

2. Uygun Bir Ortamda Çalışmak – Aynı Zaman, Aynı Yer, Her Gün

Eğer konsantrasyon probleminiz var ise, o zaman doğru mekan size çok yardımcı olacaktır. Çalışma masanızı olabildiğince dikkat dağıtmayan, sessiz bir yerde konumlandırmalısınız. Her gün aynı yerde çalışırsanız daha iyi konsantre olacaksınız. Bu bir zihin işidir. Örneğin, mutfak masasına oturduğunuzda yemek yemeyi beklersiniz. Rahat bir sandalyeye oturduğunuzda televizyon seyrederken vb. Aynı günlerde aynı yerde çalışma alışkanlığınızı geliştirmek, konsantrasyonunuzu artıracaktır.

etkili-ders-calisma-teknikleri-benimleyaz

3. Çalışma Alanınızı İhtiyacınız Olan Tüm Malzemelerle Donatmak

Çalışma masanızı, örneğin kalem, silgi, ataç, zımba, sözlük, atıştırmalık ve sıvı içecek gibi görevlendirmeyi tamamlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm materyallerle donatmalısınız. Bazı ödevler için Bir hesap makinesi veya diğer sarf malzemeleri. Malzemeleriniz elinizde, kesintisiz olarak çalışabilirsiniz. Telesekreteriniz varsa, çalışma süreniz boyunca işini yapmasına izin verin. Eğitimini bitirdikten sonra aramaları geri alabilirsiniz. Atıştırmalık yiyecek ve içeceklerinizi çalışma yerinize götürmek, konsantrasyonu bozan mutfağa bu sonsuz gezileri ortadan kaldıracaktır.

 

4. Motivasyona İlham Verilmemesi

Bir etkinliğe hazırlık olarak pratik yapmak için grev yapmak için ilham bekleyen bir sporcu hayal edebiliyor musunuz? Tabii ki değil. İster istemez ister istemez rekabet edebilmek için günlük olarak eğitim alırlar. Sporcu gibi, ödevleri yaparak ve eylem için hazır olmak için gözden geçirme yoluyla günlük olarak hazırlayarak testler ve sınavlar için eğitim almalısınız.

5. Dizüstü Bilgisayara Not Tutmak İyi Bir Yöntemdir

Araştırmacılar, düzenlilik ve yüksek notlar arasında kesinlikle bir ilişki olduğunu söylüyorlar. İhtiyacınız olduğunda materyallerinizi nerede bulacağınızı bilmek çok önemlidir. Defterinizde her konu için özel bir bölüm ingilizce dersleri gibi ve bir dönem takvimi bulundurun, böylece tüm önemli görevleri açıklandıkça yazabilirsiniz. Tüm bu bilgileri tek bir yerde bir araya getirmeniz sizin başarınız için hayati önem taşımaktadır. Bakımlı bir dizüstü bilgisayar iyi zaman yönetiminin bir parçasıdır. Önemli bir görevi yanlış bir şekilde çözdüyseniz, bunun için ne kadar değerli zamanın kaybolacağını bilirsiniz.

ders-calisma-taktikleri

6. Dersleri Dikkatli Not Tutmak

Ayrıntıları da içeren siyah beyaza koyun ve not defterinizde saklayın. Ne yapacağınızı ve ne zaman yapılması beklendiğini bilmek, önemli görevleri başarıyla ve zamanında tamamlamanın ilk dev adımıdır.

7. “Ticari Sırların” Kullanımı

Flash kartlar sadece çocuklar için değil! Onlar meşru bir çalışma aracıdır. Önemli bir terim yazmak için kartın ön tarafını kullanın ve arka tarafta bu terim hakkında bir tanım veya önemli bir gerçek yazın. Flash kartlarınızı yanınızda taşıyın. Bunları bir “check-out” hattında beklemek, doktor veya dişçi ofisinde beklemek, otobüse binmek ya da Laundromat’ta beklemek gibi “ölü zaman” sırasında kullanın. Arabanızın torpido gözünde en sevdiğiniz fast food drive-in restoran veya bankanıza uzun çizgiler koyun. Tıraş yaparken veya makyaj yaparken bunları incelemek için banyo aynanıza yapıştırın. İngilizce gibi, aksi takdirde “ölü zamanlar” sırasında ne kadar başarıya ulaşabileceğinizi görünce şaşıracaksınız. Çalışma becerilerinizi geliştirecek kendi “ticari sırlarınızı” geliştirmeyi düşünün.

8. Unutmaya Karşı Sigorta Olarak İyi Notlar Almak

Eğitmenleriniz sınıfınızda önemli noktaları vurguladığınızdan ve ödevlerinizi incelerken, iyi notlar almayı öğrenin. İyi notlar, testten önce gözden geçirme için “zorunlu” dur. Notlar olmadan, bir testten önce tüm ödevi tekrar okuyup gözden geçirmeniz gerekir. Bu, bir oturumda 100-300 sayfa malzemeden herhangi bir yerde okumanızı gerektirebilir. Notlarla, ana noktaları zamanın sadece bir kısmında hatırlayabilirsiniz. Not almak için harcadığınız zaman kayıp değil, aslında, bir zaman tasarrufu.

ders-calisma-teknikleri.benimleyaz

9. Overlearning Malzeme Zihni Geliştirir

Psikologlar, ileride başvurmak için öğrenmenin sırrının aşırı öğrenme olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar, “Bu materyali biliyorum” diyerek, o malzemeyi orijinal çalışma süresinin dörtte biri için incelemeye devam etmeniz gerektiğini önerdiler. Alfabe, aşırı öğrenme örneğidir. Nasıl öğrendin? Muhtemelen materyalin hafızanın izini sürdürebilmenin en iyi yolu olan tasfiye yoluyla. Malzemeyi yazarak, okuyarak, dokunarak, duyarak ve söyleyerek mümkün olduğunca farklı şekillerde işleyin. Deneysel bir çalışmada, fazla öğrenen öğrenciler, fazla öksürmeyen öğrencilere göre ayda bir kez dört kat daha fazla kalmıştır.

ders-calisma

10. Sıkça Malzeme İnceleme

Materyali gözden geçirmeyen bir öğrenci, sadece iki haftada öğrenilenlerin% 80’ini unutabilir! İlk gözden geçirme materyalin ilk sunulmasından ve incelenmesinden kısa bir süre sonra gelmelidir. Unutmaya karşı bir önlem olarak erken eylemleri gözden geçirin ve çok daha uzun süre hatırlamanıza yardımcı olur. Kurs boyunca sıkça yapılan incelemeler, sınav zamanında ödüller kazanacak ve ön test kaygısını azaltacaktır.

Her ne kadar bu on çalışma metodu işe yarıyorsa da, hepsinin kullanımı sırasında ihtiyaç duyulan diğer bir bileşen daha vardır – ödevler yoluyla takip ederek çalışmak için sorumluluk almak. Kendinize yardım etmezseniz, dünyadaki tüm çalışma yöntemleri size yardımcı olmaz. Hayatınızdaki her şeyde olduğu gibi, sloganınız “Başarımdan sorumluyum” olmalıdır.

Etkili bir şekilde çalışma çabasını ortaya koyarsanız, geliştirilmiş beceriler kısa sürede bir alışkanlık haline gelecek ve nefes almak kadar doğal olacaktır. Sonuç daha iyi notlar, daha fazla bilgi ve daha yüksek benlik saygısı olabilir. Bu beceriler, profesyonel ve kişisel yaşamınızda da size iyi hizmet edecektir.

YAZIMIZ BİR PEDAGOG ÇALIŞMASINDAN İNGİLİZCE ÇEVİRİDİR. İMLA HATALARINI GÖZ ARDI EDİNİZ.

4 thoughts on “Etkili Ders Çalışma Teknikleri ve Taktikleri

  1. Uyguluyorum uyguluyorum yine zayıf alıyorum yanlış yere mi çalışıyorum yanlış tuşa mı basıyorum anlamadım. Yazı güzel teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 18 =