Cum. Eyl 20th, 2019

BenimleYaz.com

İçerik Platformu

Dünyanın En Tembel Hayvanı

6 min read

Ülkemiz canlı çeşitliliği açısından hayli zengin bir ülke olmasına rağmen ülkemizde yaşamayan hayvan türleri de var. Bu hayvan dünyanın en tembel hayvanı. Bu hayvanlardan bazılarını hayvanat bahçelerinde görme imkanı bulabiliyoruz. 2015 yılında Darıca Hayvanat Bahçesi’ne daha önce Türkiye’deki herhangi bir hayvanat bahçesinde karşılaşmadığımız ve bu güne kadar gördüğümüz en tembel hayvan olan, adı da üstünde bir tembel hayvan geldi. Bu canlının adı miskin hayvan olarak da bilinir. Peki, tembel hayvan neden bu şekilde isimlendiriliyor?

ŞU VİDEOYU İZLEYEREK NE KADAR TEMBEL OLDUKLARINI SOMUT OLARAK GÖREBİLİRSİNİZ (:

Tembel hayvanlar kedigillere ve yırtıcı kuşlara av olmamak için geceleri hareket eder ve gündüzlerini uyuyarak geçirirler. Ancak bu durum bütün tembel hayvanlar için geçerli değildir. Bu hayvan buz devri sid karakterinin gerçek halidir. Misal üç parmaklı tembel hayvan türlerinden biri olan cüce olan ve en tembel hayvan olarak da bilinen tembel hayvanlar (Bradypus pygmaeus) diğerlerinden farklı olarak günün her saatinde hareket halinde olabilir. Dünyanın en tembel hayvanı denildiğinde akla ilk tembel hayvan gelir. Çünkü cüce tembel hayvanların yaşadığı Escudo de Veraguas Adası’nda yırtıcı hayvanlar bulunmaz. Dolayısıyla yırtıcı tehdidi ile karşılaşmadıklarından istedikleri saate değin uyuyabilirler.

miskin-hayvan

Ortalama günde 35-40 metre mesafe kateden tembel hayvanlar çok yavaş hareket ettikleri için farklı dillerde bu şekilde isimlendiriliyor. Aslında bu ifade tek bir canlı türü için kullanılmıyor. İki parmaklı ve üç parmaklı olmak üzere iki gruptan oluşan tembel hayvanların toplam altı farklı türü var. Boyları ortalama 60 cm olan tembel hayvanlar Orta ve Güney Amerika’daki tropikal ormanlarda yaşar.

Bilim insanları en tembel hayvan olarak da bilinen miskin hayvan da denen bu hayvanların bugüne kadar nesillerinin nasıl tükenmemiş olmasının hayli ilgi çekici olduğunu düşünüyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar da bu bilgileri destekliyor. Örneğin bilim insanları vahşi yaşama uyum sağlamış tembel hayvanlar ile laboratuvar ortamında yaşayan tembel hayvanların uyku saatlerini karşılaştırmış ve yırtıcı hayvan tehlikesi ile karşı karşıya olmayan laboratuvar hayvanlarının 15 saat, vahşi doğada yaşayan hayvanların ise 9 saat uyuduğunu tespit etmişlerdir.

buz-devri-sid

Bu yavaş dostlarımızın yaşama tutunabilmeleri için öncelikle yırtıcılara yem olmaması gerekiyor. Peki, ağaçlarda yaşayan ve çok hızlı hareket edebilen bir maymun kartalların avı olabiliyorken tembel hayvanlar bu yırtıcılardan nasıl korunabiliyor?

Tembel hayvanlar genel olarak üzerinde yaşadıkları ağaç yapraklarını ve böcekleri yer. Besinlerden aldıkları enerji tembel hayvanlarla yaklaşık aynı boyuttaki diğer memelilerle karşılaştırıldığında yetersizdir. Ancak tembel hayvan lar çok az hareket edip çok az enerji harcar. Bu hayvan buz devri sid denince direk aklınıza gelen tembel hayvandır. Ayrıca vücut sıcaklıkları (ortalama 32ºC) görece düşüktür, dolayısıyla vücut ısılarını korumak için fazla enerji harcamazlar.

Bu sorunun cevabı tembel hayvanların kamuflaj yeteneği ile açıklanabilir. Tembel hayvanlar ın kürklerinde yer alan algler ve mantarlar yeşilimsi bir renk verir. Böylece tembel hayvanlar üzerinde yaşadıkları ağaçlardan ayırt edilemez ve yırtıcı hayvanlar tarafından fark edilmeleri zorlaşır.

tembel-hayvan

Miskin hayvan ların metabolizma hızı çok düşüktür. Bu canlıların temel besin kaynağı selülozdur. Midelerinin çok sayıda bölümden oluşması sayesinde tükettikleri besinlerdeki selülozu sindirebilirler. Tembel hayvanların sindirim süreci çok uzun sürer. Bu sayede tükettikleri hiçbir besini ziyan etmeden sonuna kadar sindirebilirler.

Son yıllarda yapılan araştırmalar tembel hayvan ların anatomik özelliklerinin enerjilerini verimli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor. Dünyanın en tembel hayvanı da olsalar anatomik yapıları hiç de öyle demiyor. Tembel hayvanların kolları uzun, kürek kemikleri ise kısadır. Bu sayede ağaçlarda baş aşağı asılı durabilen tembel hayvanlar daha rahat dönüp daha kolay hareket edebiliyor.

Tembel hayvan ların dışkılarını yere bırakmalarının koku aracılığıyla çevredeki diğer tembel hayvanlarla iletişim kurmaları ve eş bulmalarıyla ilişkili olabileceği düşünülüyor. Yapılan son araştırmalar ise bu durumun beslenmeyle yakından ilişkili olabileceğini gösteriyor.

en-tembel-hayvan

Zamanlarının çoğunu ağaçların üzerinde geçiren tembel hayvanlar dışkılarını yerde yapar. Bilim insanları enerjilerini bu kadar tasarruflu kullanan tembel hayvanların neden dışkılamak için ağaçtan indiğini anlamakta zorlanmışlar. Ayrıca tembel hayvan ların yere inmesi yırtıcı hayvanlar tarafından yakalanmalarını kolaylaştırır. Çünkü yapılan araştırmalar tembel hayvan ölümlerinin yarısının yerde yırtıcılara av olmalarından kaynaklandığını gösteriyor.

Yapılan yeni araştırmalar tembel hayvanların algleri besin kaynağı olarak da kullanabileceğini gösteriyor. Bol miktarda sindirilebilir yağ içeren algler tembel hayvanlar için verimli bir enerji kaynağı olabilir.

Tembel hayvanların kürklerinde güveler yaşar. Güveler yumurtalarını tembel hayvanın dışkısının üzerine bırakarak larvalara besin sağlar. Larvalar tekrar güve halini alınca uçarak ağaç tepelerinde yer alan tembel hayvanların kürklerinin içine dahil olarak kendilerine ev ve eş bulur. Peki, bu durumdan tembel hayvanın kazancı nedir? Tembel hayvanların kılları arasındaki güve ve alg sayısı ile azot miktarı arasında bir ilişki olduğu belirlendi. Tembel hayvanların buna miskin sid de denebilir kürkündeki yaşamını yitiren güvelerin mantarlar tarafından parçalanması sonucu açığa çıkan azot alg miktarının artmasını sağlıyor olabilir. Tembel hayvanların kürkündeki alg sayısı arttıkça daha iyi kamufle olabiliyorlar.

dunyanin-en-tembel-hayvani

Peki, insanlar tembel hayvanların yaşamlarını etkiliyor mu? Yapılan araştırmalar insan faaliyetlerinin tembel hayvanların yaşam alanlarına zarar verdiğini gösteriyor. Örneğin son yıllarda insanlar cüce tembel hayvanların yaşadığı adaya yerleşmeye başladı. İnsan kaynaklı etkinlikler sonucu ormanların zarar görmesi, tembel hayvanların evsiz ve savunmasız kalmasına neden oldu.

Bilim insanları ormanların yok edilmesi nedeniyle tembel hayvanların zarar görmesini engellemek için çalışmalar yapıyor. Ormanlık alanın tarım arazisi yapıldığı bir bölgeye bilim insanları kakao, muz ve ananas ağaçları ekti. Sonuçta tembel hayvanların ki buna miskin sid de diyebiliriz, kakao ağacını daha çok tercih ettikleri ve diğer ağaçlarda vakit geçirmedikleri belirlendi. Ormanların yok edildiği bölgelere kakao ağacı ekilebilir. Böylece hem tembel hayvanlara güvenli bir barınak sağlanabilir hem de kakao ağacının meyvesi bu hayvanlar için yüksek enerjili bir besin kaynağı olabilir.

KAYNAK

  1. – Schiller, F., “Decoding slowness: How sloths perfected energy saving“, University Jena, 2011.
  2. – Devitt, T., “Down on the cacao farm: Sloths thrive at chocolate source”, University of Wisconsin-Madison, 2012.
  3. – “Wild Three-Toed Sloths Sleep 6 Hours Less Per Day Than Captive Sloths, First Electrophysical Recording Shows”,  Smithsonian Tropical Research Institute, 2008.
  4. – Barncard, C., “What’s with sloths’ dangerous bathroom breaks? Maybe hunger”, University of Wisconsin-Madison, 2014.
  5. – King, B., “More Endangered Pygmy Sloths in Panama Than Previously Estimated. Isolated Species Provides Unique Conservation Opportunity”, Smithsonian Tropical Research Institute, 2015.
  6. https://animalcorner.co.uk/animals/sloth/
  7. http://www.bbc.com/earth/story/20140916thetruthaboutsloths

8 thoughts on “Dünyanın En Tembel Hayvanı

  1. Tembel hayvanların kürkündeki alg sayısı arttıkça daha iyi kamufle olabiliyorlar. nası yani yosun mu tutuyor kürkleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − seven =