UTAHRAPTOR-dinazor

Dinazorlar Hakkında Bilgiler

Birlikte eski çağlara doğru bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Dinazorlar! Aslında onları yakından tanıyorsunuz. Size dinazorlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Bu yazıyı okuduktan sonra dinazorlar ne yer sorusuna, dinazorlar ne zaman yaşadı sorusuna, dinazorlar ve isimleri nelerdir sorularına cevap bulacaksınız. Sizin için hazırladığımız bu mini dinazor ansiklopedisi dinazorlar tarihi hakkında daha detaylı bilgi edinebileceğinizi düşünüyorum.

İşte o dinazorlar!

10. ANKYLOSAURUS

ankylosaurus-dinazor

Yaklaşık 68 milyon yıl önce yaşamış bu canlı otobur olup yedi ile on metre boya sahip dört ile on tona kadar çıkabiliyordu.Sırtı kemik ve plakalarla kaplı olduğu için diğer dinazorlar için güçlü bir avdı.Ayrıca başın arkasından sırtına doğru iki sıra diken bulunmaktaydı.Kuyruğundaki taş gibi plakayla taşları bile parçalayabiliyordu. Ayrıca buna yaklaşan dinazorların bacağını kuyruğuyla rahat kırabiliyordu.

9. CİGANOTOSAURUS

CİGANOTOSAURUS-dinazor
Bu dev sürüngenin kuyruğundan başına kadar olan kısmı on altı metre uzunluğundaydı.Ağırlığı yaklaşık sekiz ton olan dinazor etoburdu. Çok uzun mesafeleri hızla koşabiliyordu.Ayrıca güçlü bir koku alma sistemine sahipti.Bu şekilde avını izler ve keskin dişleriyle parçalara ayırırdı.

8. UTAHRAPTOR

UTAHRAPTOR-dinazor
Tepelerin hırsızı adı verilen yaklaşık yedi metre uzunluğunda ve yarım ton olan bu canlı çok hızlı hareket ediyordu.

7. ALLOSAURUS

ALLOSAURUS-dinazor
Allosaurus dinazor türleri arasında en ilginç olandır.Etçil bir dinazor türü olup dev pençelerini ve güçlü çenelerini avına saldırmak için kullanırdı.Boyu beş ile on metre arasında ağırlığın ise dört tona yakın olduğu tahmin edilmektedir.İki ayağı üzerinde yürür ağır kuyruğundan denge sağlardı.Kısa ön ayaklarındaki dev pençelerle avını parçalardı.Başı yaklaşık bir metre kadar genişti.Aynı zamanda güçlü bir çene yapısına sahip döneminin en güçlü dinazorudur.

6. CARCHARODONTO

CARCHARODONTO-dinazor
Spinosaurus ile aynı topraklarda yaşayıp sağ kalabilmiştir.Afrika da diğer güçlü dinazorlarla birlikte yaşamıştır.Dişleri köpek balıklarınkini andırıyordu.Boyu on üç metre uzunluğunda ve yedi tona kadar ağırlığı vardı. T-Rex ten daha büyük bir dinazordur.Bu canlının hayatta kalabilmesi için günde altmış kilo et yemesi gerekiyordu. Dişleri güçlü olmamasına rağmen sivri tırnakları avını rahatlıkla parçalayabiliyordu.

5. TYRANNOSAURUS REX

TYRANNOSAURUS-REX-dinazor
Çok iri cüsseli iki ayağı üzerinde yürüyen kertenkele kalçalı ön ayakları pençeye benzeyen etçil bir dinazordur. T-Rex olarak bilinir on üç metreye varan uzunluğu 7 tona kadar varan ağırlığı ve 5 metrelik boyu ile dünyada yaşamış en büyük etçil canlılardan biridir.Saatte yirmi km kadar hızı vardı . Koku alma duyusu en gelişmiş dinazordur. Tek ısırıkta avını öldürürdü.

4. CARNOTAURUS

CARNOTAURUS-dinazor
Güney Amerika topraklarında yaşamış bu dinazora etçil boğa adını verilmiştir.Çukur bir kafa tasına gözlerinin üstünde bulunan kısa boynuzlara sahiptir.Bu şekilde olan tek dinazordur. Uzun ve kaslı bacakları avından daha hızlı koşmasını sağlardı.Yedi buçuk metre uzunluğa üç buçuk metre boyuna erişebiliyorlardı. En küçük kollara sahipti görme duyusu diğer dinazorlara göre biraz farklı çalışırdı.Bu sayede avını daha rahat avlayabiliyordu.

3. SPİNOSAURUS (Favorim)

SPİNOSAURUS-dinazor
Sırtında köpek balığı yüzgecini andıran yelkenimsi bir yapı buluyordu.Onun suda adapte olmuş bir yaratık olduğu düşünülüyor.Sahra çölünde bulunan fosiller arasında kafatası,pençeler ve sırtındaki yelkenimsi yapılar dikkat çeker.Tüm bunlar bir araya geldiğinde karşımıza timsahın ki gibi bir burna palet gibi ayaklara ve suyun üstünde kalmasına yarayan yoğun kemiklere sahip bir dinazordur. Daha çok suda avlandığı düşünülmektedir.Ağzı ve çenesi bir timsahınkini andırıyordur.Ayrıca avlanırken sudaki titreşimleri algılayabiliyordu.T-Rex’ten daha büyük bir dinazordur.

2. PURUSSAURUS

PURUSSAURUS-dinazor
Bu dinazor timsahlarla çok benzer özellikler taşıyor.Bu canlılar on sekiz metre uzunluğa  ve on ton ağırlığa sahiptirler.Çenesi o kadar güçlüdür ki bir köpek balığından yirmi kat daha güçlü ısırığa sahiptir.

1. LİOPLEURODON

LİOPLEURODON-dinazor
Yirmi beş metre olmasına rağmen hızlarından hiçbir şey kaybetmemişlerdir.Aksine avlarından peşinden gider ve kolay kolay yorulmazlardı.Bir T-Rex’inkinden iki kat daha büyük ve güçlü dişlere sahipti.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =