Cum. Eyl 20th, 2019

BenimleYaz.com

İçerik Platformu

Beyni ele geçiren 3 “zombi” paraziti ile tanışın

3 min read

Bu bir Halloween filmi değil – Bazı parazitler dehşet verici şekilde davranarak ev sahiplerinin beynine hükmediyor.

zombi-paraziti-2019-2020

ZOMBİLER hala kurgusal bir yaratık olabilir ancak bazı parazitler ev sahiplerini aşağı yukarı YÜRÜYEN ÖLÜLERE çeviriyor.

zombi-paraziti-nedir

Bu zihin kontrolü ustaları, ev sahiplerini içeriden maniple ederek, sonuçta kendi kendini yiyip bitirir ve ölü gibi hareket etmelerini sağlar. ( National Geographic dergisindeki “Mindsuckers” bölümünü okuyun. )

Fort Collins’teki Colorado Eyalet Üniversitesi’nden biyolog Janice Moore “Bazı parazitler parazitlere daha iyi bir ev sağlayan veya daha fazla besin sağlayan veya konağın farklı bir çevreye taşınmasına neden olacak şekilde davranışını değiştirebilir” dedi. 

Bu strateji işe yarıyor gibi görünüyor: “Ev sahibinin davranışını değiştirebilen ve bunu yaparken kendi iletimini geliştiren bir parazit, doğal seçilim tarafından tercih edilecek” dedi. (Bkz. “Dünya Savaşı Z: Zombi Virüsü Olabilir mi? “)

Okumaya cesaretin varsa devam et…

zombiler-zombi-örümcek-tehlikeli

Web Slinging Eşekarısı

Kosta Rika yaban arısı kadınları Hymenoepimecis argyraphaga , yumurtalarını Plesiometa argyra adı verilen şanssız küre örümceklerinin karınlarına bırakır.

Yaban arısı larva bir kaç hafta yaşadıktan sonra örümceğe, daha önce inşa ettiği, hiçbir şeye benzemeyen garip, yeni bir tür ağ oluşturmasını sağlayan bir kimyasal enjekte eder. ( Dünyanın en büyük, en güçlü ağlarının fotoğraflarına bakın .)

Fakat bu yeni ağ örümcek için değil: Yaban arısı larvalarının örümceği öldürdükten ve yedikten sonra inşa edeceği kozayı desteklemek içindir.

Zombified Hamamböcekleri

zombi-hamamböceği-ilaci-fiyat

Kadın eşek arısı üremeye hazır olduğunda, gençleri için yaşayan bir çocuk odası olarak hizmet edecek bir hamamböceği bulur. ( Kasım 2014 National Geographic dergisinden “Sting of Doom” adlı çizgi romanın videosunu izleyin.)

İlk önce çeperinin içine ön bacaklarını felç eden bir toksin enjekte ediyor. Sonra yaban arısı, hamamböceğinin kafasına tekrar saldırır . İsrail’deki Ben-Gurion Üniversitesi’nden Frederic Libersat ve arkadaşları, zehirin hareketin başlamasından sorumlu beynin belirli bir alanını hedeflediğini keşfetti.

Hamamböceği, kendi özgür iradesiyle hareket etme kabiliyetinden sıyrılarak, anten tarafından yakalanabilir ve eşekarısı üzerine yönlendirilebilir; eşekarısı, yumurtasını kurbanın üzerine koyar ve onları birlikte alır.

Yaban arısı larvası, karnında yavrulaşmadan önce birkaç gün boyunca hamamböceği yavaşça tüketir, yaklaşık bir ay sonra bir yetişkin olarak ortaya çıkar.

zombi-paraziti-uyarisi

Zihin Kontrol Balçık Topları

Bir yetişkin olarak yumurta, karaciğer flukesi – bir tür yassı kurt – inek gibi otlayan memelilerin karaciğerlerinde bulunur.

Yumurtaları, konağın dışkısında salgılanır ve daha sonra salyangoz tarafından yenir. Yumurtalar salyangozun içinde yumurtadan çıktıktan sonra, salyangoz parazitlerin etrafında koruyucu kistler oluşturur ve bunları mukus toplarına tükürür.

Bu fluke yüklü balçık topları daha sonra karıncalar tarafından tüketilir. Flukes, bir karıncanın beynine girdiğinde , böceğin bir otun ucuna tırmanmasıyla ve otlayan bir memeli tarafından yenilmesiyle hareketsiz kalmasına neden olur . Bu şekilde, karaciğer flukası yaşam döngüsünü tamamlayabilir. ( Karıncaları zombileştiren mantarları okuyun .)

Her an bir zombiye dönüşmek istemiyorsan, yumurta ve larvalardan uzak dur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − twelve =